Úterý, 19 října, 2021
aktuálně

Bujná zeleň a zákoutí s vodním prvkem vytvořili v malé zahradě chybějící soukromí

Ani při celkem malé zahrádce nemusíte polevovat ze svých představ a nároků. I těch pár metrů čtverečních, které exteriér nabízí, se dá zařídit funkčně, krásné a pohodlně zároveň.

V nevelkém domě na okraji Prahy žijí dvě mladé dámy: Laďka a její věrná společnice fenka Evelína. Poschoďový dům v řadové zástavbě mladá majitelka zpočátku pojala jako dobrou investici. I v tomto případě však platí známé rčení „člověk míní, Pán Bůh mění“ a po kolaudaci se do domku nakonec nestahovali noví nájemníci, ale majitelka.

Skrytá zahrada v řadové zástavbě
Od realizace uběhly jen dva roky a ze zahrady se stala krásná zelená džungle. Na vodní hladině navrženého vodního prvku se zrcadlí okolní trávy a kapradiny. Často se sem slétají ptáci, aby si dopřáli osvěžení či vodní lázeň. Zdroj: Ateliér Fler

Laďka je spolumajitelkou menšího grafického studia, ve volném čase ráda a často cestuje. Ve svém životě dává přednost přirozenosti a harmonii, a pokud může, vždy se snaží obojí dotáhnout do perfektního detailu. „Známí mě neustále přesvědčovali, že moje zahrada je pěkná taková, jaká je. Ale já jsem perfekcionistka a věděla jsem, že má potenciál být mnohem lepší. A díky ní i já v ní mnohem spokojenější, „směje se Laďka.

I když máte malý pozemek, určitě si vytvořte další posezení, nechte se vylákat ven. Obohatí vás to o další zážitek ze zahrady.

Ferdinand Leffler, architekt

Co se změnilo:

geometrie zahrady

Zrušili jsme vlnící se hromadu uprostřed zahrady a vsadili jsme na jednoduché obdélníky.

terasa

Opravili a hlavně rozšířili jsme stávající terasu, ponechali jsme původní stínění a natáhli lanka na popínavku.

vtipné detaily

Nový jednoduchý koncept si žádal vtipné detaily – nechali jsme obrůst nášlapy.

stromy

Namísto plánovaných bříz, se kterými nesouhlasili sousedé, jsou v zahradě viackmenné muchovník.

plot

Kolem plotu jsme navrhli husté záhony – plot z habru a výsadby s proměnlivým obdobím kvetení. Vzniklo tak množství různých textur.

pointa

Důvodem, proč jít do zahrady dál, se stalo zákoutí s dřevěnou lavicí a vodním prvkem.

Terasa s posezením
Terasa navazuje na obývací pokoj a představuje otevřený sluneční prostor. Před poledního paprsky ho chrání jednoduché, ale šikovné stínění. Zdroj: Ateliér Fler

Ferdinand o původním stavu:

„Celá řadová zástavba s terasami a malými zahrádkami je velmi pěkný architektonický projekt. Když jsme sem přišli poprvé, zaujal mě zejména obklad domu z opalovaného neupraveného dřeva. Prostor v exteriéru je maličký, ze tří stran intenzivně napojen na sousedy. Je to vlastně takové volné pokračování obývacího pokoje v exteriéru.

Přečtěte si také
Zakládáme zahradu: 13 tipů pro začínající zahrádkáře
Před námi se otevíral velký zelený koridor. Nicméně původní koncept osázené zeleně tvořily různé vlnky a kopečky, které jsou na takový malý prostor až příliš. Zahradu jsme se proto rozhodli vizuálně sjednotit tak, že jsme v první řadě zarovnaly všechny výšky a tvary. V malé zahradě je lepší namísto různých vlnek zvolit jednoduché geometrické tvary, jako je čtverec nebo kruhy. „

Masivní dubová lavice
Masivní dubová lavice inspirovaná filozofií wabi-sabi je jako stvořená do přírodní zahrady. Je ideálním doplňkem pro každého, komu nevadí, že dřevo se přirozeně mění a stárne. Laďka si pochvaluje lavici i její umístění ve stínu – stala se jí oblíbeným koutkem na čtení. Zdroj: Ateliér Fler

„Pozemek v řadové zástavbě je až ze tří stran obklopen sousedy. Při vytváření návrhu jsme důmyslně sledovali několik pohledové úrovně – mysleli jsme na člověka stojícího na terase, na pohledy od branky směrem k domu a tentokrát i na úroveň pohledů přes hlavu, aby nás neviděli sousedé z horních pater vedlejšího domu. „

Dopřejte si v zahradě jednu pointu. Vždy se vyplatí najít místo, ze kterého budete mít krásný pohled zpět na dům. Přidejte si tam něco zajímavého. Něco, co o vás vypovídá a bude vás těšit.

„Nový koncept zeleně byl navržen s cílem vnést do zahrady život, dynamiku a barevnost a zároveň vytvořit místo na relax. Samotná zahrada má přírodní charakter a je tvořena půdopokryvných trvalkami v kombinaci s viackmennými dřevinami.

Další články autora

Komentáře

Reklama

SEO článek

Nejnovější články