Sex je nepochybně jedním z nejdiskutovanějších témat vůbec. Není divu, vždyť sex prodává, inspiruje, rozděluje, spojuje a lidi už od nepaměti zajímá i těší.
Nejčastěji mýty o sexu v dlouhodobém vztahu
Zatímco některé páry ho vnímají jako jeden z nejdůležitějších atributů spokojeného a šťastného vztahu, jiní mu zase význam takových rozměrů nepřikládají. V začátcích soužití bývá pro nejeden zamilovaný pár na „seznamu“ každodenních aktivit, s odstupem času však jeho frekvence v mnoha domácnostech klesá. Je to opravdu tak?
Jak by měl sex vypadat v dlouholetém partnerství je nepochybně otázka, nad kterou se zamýšlíme více. Ovlivnění „dobře míněnými“ radami okolí, výsledky průzkumů či jinými zaručenými informacemi ale mnozí podléháme předsudkům. O to víc, že právě otázka sexuality v dlouhodobých vztazích bývá až příliš často spojována s množstvím polopravd a mýtů.
Ty nejčastěji jste zřejmě slyšeli i vy.
- Touha na sex přichází spontánně
Není to pravda. Odborníci zdůrazňují, že lidé jsou rozdílní a každý z nás prožívá touhu jinak. Více k tomuto mýtu už prozradila doktorka Sheryl Paul: „Pro mnoho lidí je důležitá spontánní touha, když se najednou ocitnou v urgentní potřebě mít sex dřív, než vůbec dojde ke vzrušení a stimulaci.
V případě některých osob se ale sexuální touha dostaví až tehdy, když nastane fyzické vzrušení. A proto platí – ačkoli nemáte náchylnost ke spontánní touze, neznamená to, že si sex nebudete užívat, jakmile k němu dojde.“
- Méně sexu nemusí signalizovat problémy ve vztahu
Chybou je lpět stůj co stůj na konkrétní sexuální frekvenci, protože, obrazně řečeno, už by se patřilo. Důležité je, abyste si s partnerem mohli promluvit o tom, co od sexuálního života očekáváte, přijmout vzniklý nesoulad a najít způsoby, jak zajistit, abyste jej odstranili. - Nemáte chuť? Nepanikařte!
Je zcela přirozené, že přijdou období, kdy se chuť na sex vytratí. Zájem lidí o sex přichází a odchází ve fázích, přičemž je závislý na různých faktorech. Problémy v práci, finanční potíže, zdravotní peripetie či příliš únava. Nejdůležitější je neuzavírat se do sebe a se svou polovičkou všechny (sexuální) souvislosti odkomunikovat. - I muži řeší své libido
Také je přirozené, že ani muži netouží po sexu neustále a mnozí v jistém věku nebo životní etapě zažívají pokles touhy. Zmíněná vztahová terapeutka Sheryl Paul zdůrazňuje, že kulturní stereotypy nejsou na místě a v poradně často komunikuje is muži, které trápí nižší libido.
Nepředpokládejte proto, že to bývají převážně ženy, které v dlouhodobých vztazích pociťují deficit sexuální touhy a mohou za nedostatek intimních projevů.
- Na vztahu (i neutuchající vášni) je třeba pracovat
Zajímavá studie z roku 2018 zjistila, že scénáře o „poklesu vášně“ v dlouhodobých vztazích se staly ve skutečnosti proroctvím. Lidé, kteří věřili, že vzájemná touha po letech vyprchá, skutečně zažili nižší úroveň libida.
Podle znalců se ale jedná o nešťastné predikce, které mohou mít neblahé následky. V dlouhodobých vztazích nemusí klesat touha ani frekvence sexuálních setkání. Platí spíše přesný opak: čím déle se s partnerem znáte, tím jste sehranější a budete se pohodlněji cítit při realizování nových, sexuálních fantazií.
Připadá vám ale sex s partnerem poněkud nudný, vždy stejný, neumíte vždy dosáhnout orgasmu? Podle expertky na sex byste neměli hledat problém v muži, ale vezměte situaci do vlastních rukou!