Čtvrtek, 29 září, 2022
aktuálně

Energeticky úsporný dům, který může dýchat

Výběr použitých stavebních materiálů přenechali majitelé domu na realizační firmu. Jedinou jejich požadavkem bylo, aby se na vytápění a ohřev teplé vody používalo tepelné čerpadlo.

Touha po vlastní zahradě se soukromým bazénem a terase, kde by si mohli manželé Dagmar a Peter vychutnat kávičku, zvítězili nad pohodlím, které jim poskytovalo bydlení v bytě, dokud byly děti malé.

S bydlením v mezonetovém bytě byli spokojeni dokonce až do takové míry, že se rozhodli jeho půdorys přenést i do domu. Za architektem tak šli s jasnou představou. Tu jim Ing. arch Roman Kutiš po vzájemné konzultaci pomohl naplnit do posledního puntíku.

rodinný dům v Trnavě
Pozemek, na kterém stojí dům, hledali majitelé dva roky. Měli přesně vytypované čtvrt Trnavy, ze které se dostanete i pohodlně pěšky do centra města, a která má zároveň dobrou dostupnost na městský obchvat a dálnici. Hlavní podmínkou bylo, aby byl pozemek rohový, protože nechtěli být ze všech stran obklopeni díly mistrů sousedy a obestavěného velkým zdí. Zdroj: Miro Pochybné

V přízemí dvoupodlažního rodinného domu je situována obývák propojený s jídelnou a kuchyní. Ve druhé polovině přízemí se nachází rodičovská ložnice a koupelna s WC. Patro je určeno dvěma dospělým dcerám, které zde mají své pokoje, vlastní koupelnu a také dostatek prostoru na seberealizaci.

Obývák v rodinném domě
V bytě, ve kterém majitelé dříve bývaly, byly přiznány původní 100-leté trámy, kde vytvářeli zajímavou součást interiéru. Něco podobného chtěli přenést i do domu. Pro tento účel jim posloužily staré dřevěné trámy, které našli na chalupě. Domácí pán je s pomocí tchyně ohoblovat a povrchově ošetřil. Zdroj: Miro Pochybné

Na celém spodním podlaží se nachází betonová podlaha. Její industriální vzhled je doplněn dřevěnými detaily, které vnášejí do prostoru teplo. V ložnici rodičů převládají šedé a hnědé odstíny. Spodní koupelně dominuje antracitová barva, kterou vyvažují bílé zařizovací předměty. Po černém odstínu sáhli dcery i při zařizování horní koupelny. Ten se rozhodli změkčit obkladem v etno stylu a dřevěnými prvky. V pokojích dcer převládá přírodní materiál a přírodní vzory.

Pokoji starší dcery Lucii dominuje velká tapeta s pralesní tématikou. Podobné tapety měly dívky iv bytě, ale měli spíše urbanistický motiv. Zdroj: Miro Pochybné

Ekologický aspekt měl důležité slovo i při výběru stavebních materiálů a technologií použitých na výstavbu domu. Volba manželů jednoznačně padla na dřevostavbu. A to nejen pro rychlost výstavby, ale i energetickou úspornost, kterou tento typ staveb poskytuje. Všechny starosti s výstavbou přenechali na stavební firmu Atrium SK, která má s výstavbou dřevostaveb dlouholeté zkušenosti. I díky tomu trvala realizace hrubé stavby jen pět dní. Do domu se mohli stahovat již za čtyři měsíce od zahájení stavebních prací.

Hlavním důvodem, proč jsme zvolili kombinaci betonu a dřeva, byly vyřezávané dřevěné obrazy, které máme po mém dědečkovi. Ty jsme chtěli do domu vhodně zakomponovat.

Dnes už jen s úsměvem vzpomínají na to, jak to na začátku téměř vzdali pro problémy spojené s vyřizováním stavebního povolení. Nakonec se jim však z byrokratického kolotoče podařilo najít správnou cestu a tuto nepříjemnou zkušenost vystřídalo nadšení spojené s výstavbou. Pocity při pohledu na to, jak dostával jejich dům reálné kontury, byly úžasné.

Jelikož se do něj stěhovali na podzim, terasové posezení, grilovací vybavení a bazén na svou premiéru během naší návštěvy teprve čekali. Už dnes si však celá rodina vychutnává soukromí, které jim dům poskytuje.

Kuchyně s ostrovem a jídelna
Kuchyň a jídelna jsou propojeny s obývacím pokojem. Zdroj: Miro Pochybné

Prvky oceli a dřeva zde našly uplatnění na velkém jídelním stole či na pracovní desce. Rodinné obědy zpříjemňuje výhled do zahrady přes zasklenou stěnu s východem na terasu. Výběr spotřebičů nejen v kuchyni, ale v celém domě byl privilegiem pana majitele.

Autorské obrazy na stěně
Stěny chodby horního patra jsou dekorované originálními malbami, které vytvořila mladší dcera Danka. I přesto, že se malování věnuje jen amatérsky, bez odborného vedení dokázala s obrazem, na kterém je vyobrazena stará trnavská vodárna, vyhrát oblastní soutěž.

Další články autora

Komentáře

Reklama

SEO článek

Nejnovější články