Čtvrtek, 2 prosince, 2021
aktuálně

I ve městě na malém atypickém pozemku lze zrealizovat krásnou zahradu

Zahrada pro mladou rodinu, která se nachází u rohové vile v tiché části Brna, je důkazem toho, že i ve městě a na malém atypickém pozemku se dá krásně žít.

Po tom, jak mladá rodina zrekonstruovala rodinnou vilu z dvacátých let, rozhodla se pro renovaci přilehlé zahrádky. Nevelký pozemek byl dlouho zanedbaný a velmi tmavý – přes větve vysokých smrků do zahrady neproniklo téměř žádné sluneční světlo. Na pomoc s rekonstrukcí si majitelé zavolali mladých zahradních architektů z ateliéru Parter.

dřevěná terasa s posezením
Příjemná dřevěná terasa atypického tvaru je umístěna blízko kuchyně, takže čaj a káva se servírují často právě zde. Zdroj: Ateliér Parter

Jaké bylo zadání? „Ze začátku to opravdu vypadalo, že budeme jen rekonstruovat původní zahradu,“ vzpomíná zahradní architekt Jakub Finger z ateliéru Parter.

„Pak přišel efekt sněhové koule – odrazu bylo třeba opravit nejen rozpadající se podezdívku plotu, ale i cestičky, následně zpevněné plochy, přišlo i na havarijní kácení stromů, vjezd do garáže … Zkrátka, namísto částečné renovace se vlastně všechno dělalo úplně nanovo.“

Zahrada s hrajícími si dětmi
Zatímco děti dovádějí na prostorném trávníku, je možné přejít do další pokoje, která má však zcela odlišnou atmosféru. Použijte prosím dveře … Zdroj: Ateliér Parter

A tak trochu neplánovaně a polehounku přestala původní stinná zahrada, plná vzrostlých smrků, existovat. Místo ní vznikl otevřený a prosvětlený exteriér s dvěma menšími částmi, které se vzájemně doplňují krásnou kontrastní atmosférou.

Snažili jsme se zachovat atmosféru původního místa, a tak vše, co jsme zachovat mohli samozřejmě zůstalo.

Gletované betonové chodníky jsou hladké a výborně kontrastují s pestrými záhony kolem. Vedle cestičkách se šíří vůně levandule a stébla trávy se elegantně pohupují společně s hlávkami okrasného česneku. Součástí obvodových záhonů je i část osázená bylinkami, ke kterým vede cestička vytvořená z původních dlaždic.

Sezení v cípu zahrady vyřešili architekti jako mozaiku z betonových dlaždic
Sezení v cípu zahrady vyřešili architekti jako mozaiku z betonových dlaždic, kterými bezděčně prorůstá mateřídouška. Zdroj: Ateliér Parter

Vysazena třešeň vytváří příjemný stín v letních vedrech a její plody plní dětské bříška během letních prázdnin. Zatím je mladá, ale časem bude důstojným nástupcem původních jehličnanů. Zahradu zahalí svým chladivým stínem, na jaře bude vždy nádherně obsypána květy, na podzim zas barevným listím.

Zahrada se dvěma pokoji je pro nás dalším příkladem toho, že i na malém městském pozemku se dá nerušeně žít. Živý plot z habru časem uzavře i přední část a na zahradě tak vznikne absolutní soukromí.

Většina okolních výhledů na ulici, které jsou tak typické pro rohové parcely, je zastíněna zelení. Na jedné straně se tyčí vysoká okrasná tráva, směrem do ulice je vysazen živý plot z habru. Mezi poslední zrealizované výsadby v této části patří jedlé bobuloviny, kterých v zahradě s dětmi není nikdy dost.

Odpočinková část zahrady
Druhý pokoj, to je docela jiný svět. Během teplých dnů zde najdete neustále napnutou houpací síť a záplavu barevných polštářů. Tiché místo jako stvořené na odpolední spánek, co říkáte? Zdroj: Ateliér Parter

Zbytek prostoru patří trávníku. Přestože na pohled není velký, dětem poskytuje dostatek místa na zábavu. Raz dva se dokáže změnit na velkou tělocvičnu, vnější ložnici, divadelní sál. Roh zahrady je zakončen výsadbou jeřabiny, která zakrývá pohledy z bytových domů stojících na druhé straně ulice.

Další články autora

Komentáře

Reklama

SEO článek

Nejnovější články