Čtvrtek, 29 září, 2022
aktuálně

Jak připravit terasu na letní sezónu? Každý materiál vyžaduje jinou péči

Využijte čas strávený doma smysluplně. Dříve než se rozběhne terasová sezóna, dopřejte své externí obýváku jarní kúru. Dřevo, beton, dlažba či kámen, každý materiál vyžaduje jinou péči.

Keramická a kameninová dlažba

Dlažba určená do exteriéru má protiskluzovou úpravu, díky které jsou však některé typy náchylnější na znečištění. Pórovitý materiál vyčistíte efektivně vysokotlakým čističem, stejně i nečistoty usazené ve spárách. Dbejte však na správný tlak v čističi a nečistěte ze vzdálenosti menší než 30 centimetrů, abyste ji nepoškodili. Pokud se hmota ze spár začne olupovat nebo praskat, co nejdříve zasáhněte. Pokud by se totiž pod dlažbu dostala vlhkost, mohla by se vám postupně začít odlepovat. Před sezónou také poklepáním zkontrolujte pevnost každé dlaždice.

Terasa se schodištěm
Výrazný design terasové desky Mystika promění každou terasu na příjemnou zahradní oázu. Ochranná vrstva M-Coat na povrchu navíc zajistí její bezstarostnou údržbu. Díky této povrchové úpravě do desek nevnikne žádná vlhkost, mastnota nebo jiné znečištění. Zdroj: Premacy

dřevo

Dřevěná terasa patří k nejnáročnějším, co se týká péče. Pokud jí však dopřejete to, co potřebuje, odvděčí se vám krásným zjevem po celé roky. Před sezónou terasu zameťte, zkontrolujte pevnost spojů a desek, vyčistěte spáry a odstraňte z nich všechny nečistoty. Desky vykartáčujte s použitím vody a saponátu a nechte důkladně proschnout. Šrouby, které po seschnutí dřeva vystoupili nahoru, dotáhněte tak, aby byly hlavičky zanořené 1 – 2 mm pod úrovní povrchu. Popraskaný povrch přebruste excentrickou bruskou. Ošetřete olejem (bezbarvým nebo s pigmentem) určeným k ošetření venkovních teras. Ten zabrání vyblednutí dřeva, chrání před působením UV záření a také poskytuje ochranu před plísněmi a škůdci.

Přečtěte si také
Ideální dům ve Vajnorech? Jednoduchý interiér, velká terasa, bazén a zahrada
Na dřevěné terasy, které nejsou denně vystaveny přímému slunci (s přístřeškem), stačí realizovat nátěr každé dva tři roky. Naopak při terase, která není chráněna před přímým sluncem, se doporučuje nátěr olejem jednou, ideálně dvakrát ročně. Terasu je však vhodné udržovat čistou průběžně během roku pomocí hadice a vody, případně vysokotlakým čističem. Pokud to není možné, tak ji alespoň čas od času opláchněte vodou.
Dřevoplast nebo WPC

Přestože je dřevoplastová terasa prakticky bezúdržbová, před sezónou přece jen doporučujeme důkladně zkontrolovat pevnost spojů, vyčistit dilatační spáry, terasu pořádně vystříkat tlakovým čističem od nánosů prachu a nečistot, případně jemně pískování neabrazivní kartáčem, a nechat proschnout. Terasu z kompozitního materiálu netřeba ošetřovat žádnými umělými konzervačními prostředky či mořidly, nátěry, laky a tmely. K čištění vám stačí použít pouze jemný saponát. Drobné rýhy, které se vyskytnou například při používání kovového nábytku, můžete dát přebrousit (pozor však na změnu barevnosti), případně se poraďte s výrobcem, zda můžete použít brusný papír.

NÁŠ TIP

Na terase z WPC nedoporučujeme grilovat, protože může dojít k poškození desek žhavými uhlíky z grilu (dřevěné uhlí). Je dobré používat pod gril nehořlavou podložku.
beton

Betonové výrobky v různých barvách a s různými povrchovými strukturami jsou trvale odolné a jejich údržba je poměrně jednoduchá. Terasu z pohledového betonu nebo betonové imitace z kamene čistěte však také nejméně dvakrát do roka. Běžné znečištění, jako je prach, zbytky listů a půda, odstraňte smetákem nebo kartáčem. K čištění použijte kartáč a vodu s trochou saponátu, terasu nechte důkladně vyschnout.

Přečtěte si také
Inspirujte se stylovou terasou u domu hokejového obránce Romana Poláka
Můžete použít i tlakový čistič, avšak při čištění v oblasti spár buďte opatrní, protože jsou otevřené a mohou být vysokým tlakem vyplaveny. V případě rzi, řas nebo i tuku po grilování použijte čistič na beton. V případě nejodolnějšího typu znečištění, jakým je znečištění barvou, lakem a asfaltem, je třeba betonové výrobky čistit prostředky na bázi rozpouštědla.

NÁŠ TIP

I ty nejlevnější a nejméně výkonné modely vysokotlakých čističů jsou na čištění efektivnější než obyčejná hadice, navíc, při jejich použití ušetříte až 80% vody.
kamenné patio

Kamenná terasa nebo patio nevyžaduje žádné speciální nátěry. Vyčistěte ji kartáčem a saponátem, předtím však zameťte uvolněné kousky kamínků a větší nečistoty ve spárách. Machu se zbavíte přípravky, jako jsou odstraňovače zelených povlaků a mechu. Postupujte podle návodu a obrňte se trpělivostí. Pokud však máte vysokotlaký čistič, boj bude lehčí. Jelikož se mech nachází také v pórech, je důležité, abyste použili rotační trysku. Vysokotlaký proud veďte kolmo od povrchu přibližně 20 až 30 cm od jednoho kraje mechem porostlého cho

Další články autora

Komentáře

Reklama

SEO článek

Nejnovější články