Čtvrtek, 29 září, 2022
aktuálně

Jak uděláte váš dům či byt více udržitelným?

Jedním z nejaktuálnějších směřování architektury je udržitelnost. Ve zkratce znamená použití přírodních materiálů, nejednou recyklovaných; technologií a procesů, které snižují uhlíkovou stopu, vylepšují využití energií, jsou v souladu s prostředím a v konečném důsledku směřují k ozdravení planety. Při navrhování novostaveb pracují architekti s udržitelností a výběrem materiálů prakticky od prvního momentu. Jak však dosáhnout udržitelnosti ve starším domě či paneláku?

Izolujte podkroví, střechu a vnější zdi

Mnohem lepší vlastnosti rodinného domu dosáhnete izolací podkroví, střechy, ale i venkovních zdí zevnitř. Pokud si vyberete správné materiály a kvalifikovanou firmu, která to udělá, dosáhnete nejen úsporu energií, ale i zdravější prostředí pro váš každodenní život.

Vyměňte okna za trojité

Aktuálně jsou ideálním řešením okna s trojitým zasklením a vícebodovým zamykáním. Zabráníte tak zbytečnému a nechtěnému úniku tepla. Zní to neuvěřitelně, ale většina tepla uniká přes okna, a to i když jsou zavřené. Na vině jsou staré poškozené rámy, nefunkční těsnění nebo samotné okna.

Dnes jsou okna s trojitými skly k dispozici už i v historických designech, které jsou téměř k nerozeznání od původních oken. Takové okna jsou vhodné do chráněných oblastí. Nejdelší životnost mají okna z velmi odolného hustého horského dřeva z evropských lesů. Kromě úspory energií mají i další velkou výhodu – dokáží výrazně zmírnit hluk, který přichází z ulice.

Zvažte použití tepelného čerpadla

Pokud máte vlastní dům, vyplatí se zvážit použití tepelného čerpadla pro ohřev teplé vody a vytápění – namísto plynového, naftového nebo přímého elektrického systému. Proč?

Odpověď je jednoduchá. Tepelná čerpadla a tepelné sítě jsou účinné způsoby, jak stavby dosáhnou nízkouhlíkové vytápění. Je třeba, aby byly tepelná čerpadla navrženy, instalovány a provozovány správně. Montáž tepelného čerpadla a sítě je možné realizovat i dodatečně. Samozřejmě, nebude to tak jednoduché, jako kdyby bylo součástí projektu od jeho začátku.

Nainstalujte ventilační systém

Plánujete větší rekonstrukci? Nezapomeňte na ventilační systém se zpětným získáváním tepla. Zajistí dostatek čerstvého vzduchu, který je pasivní ohříván teplým vzduchem z koupelen a kuchyní. A to i v zimním období při zavřených oknech a zcela bez průvanu.

Výborným řešením je centralizovaný systém s pylovým filtrem, který je při minimálních ztrátách schopný ohřát mrazivý chladný zimní vzduch na zhruba 20 stupňů, a to prakticky nonstop. Můžete si nainstalovat i filtr na oxid dusičitý, který zvýší kvalitu života alergikům a astmatikům a zvládne i další zdravotní rizika – vyplývající ze znečištění ovzduší výfukovými plyny.

Další články autora

Komentáře

Reklama

SEO článek

Nejnovější články