Čtvrtek, 29 září, 2022
aktuálně

Jak vybrat čističku vzduchu do domácnosti

Novoroční přání dobrého zdraví nabylo tento rok zcela nový rozměr. Po zkušenostech z posledních měsíců se mnohem více zajímáme io to, co dýcháme. Kvalitu vzduchu v interiéru přitom můžeme ovlivnit i pomocí moderních technologií.

To, co dýcháme, je důležité

Prach, emise či alergeny v ovzduší jsou významnými faktory, které ovlivňují naše zdraví. V roce 2020 zesílila i obava z virů, které se rovněž mohou přenášet vzduchem. Jelikož v uzavřených prostorách se mikroorganismy dokážou v příznivých podmínkách poměrně dlouho udržet či rychle množit, je důležité hledat způsoby, jak doma udržet zdravé prostředí.

Tím nejpřirozenějším je dostatečné a pravidelné větrání, které však může mít svá úskalí, zejména v pylové sezóně či při zhoršené smogové situaci. Pokud chcete udělat pro zlepšení kvality vzduchu ve své domácnosti maximum, mohou vám v tom pomoci moderní technologie, ke kterým patří čističky vzduchu.

Jakou čističku vzduchu si vybrat?

O domácí čističce vzduchu by měly uvažovat zejména lidé, kteří patří do rizikových skupin, trpí respiračními onemocněními nebo jsou alergičtí na pyly, zda citliví na prach. I mimo pandemie vám totiž toto zařízení pomůže výrazně zlepšit kvalitu vzduchu, který doma dýcháte. To jistě ocení rodiny s malými dětmi, alergici a citlivé osoby (například filtry s aktivním uhlím dokážou odstranit ze vzduchu i zápach). A co vlastně nabízí trh? V nabídce najdete dva základní typy čističek vzduchu, které fungují na odlišných principech – elektrostatické fotokatalytické a mechanické.

Čistička vzduchu Philips
Nejnovější čističky vzduchu Philips jsou určeny pro domácí použití. Zdroj: Philips

Elektrostatické fotokatalytické čističky dokáží eliminovat zdraví škodlivé látky ve vzduchu pomocí chemických reakcí vyvolaných světlem a vysokým napětím. Tato zařízení mají poměrně příznivou cenu a fungují velmi efektivně, mají však i několik nevýhod. Kromě toho, že nejsou vybaveny doporučeným HEPA filtrem, mohou také produkovat ozón, který je ve zvýšeném množství zdraví škodlivý. I když všechny čističky vzduchu pracující na tomto principu musí splňovat povolené limity, nejsou vhodné do malých a nevětraných prostorů a doporučuje se používat je spíše v průmyslu než v domácnosti.

Přečtěte si také
Zdravý rodinný dům a maximálně čistý vzduch podle nových pravidel
Mechanické čističky vzduchu jsou vybaveny filtry, jejichž obvykle obsahují několik typů (nejčastěji jsou HEPA a uhlíkové filtry). Mívají vysokou účinnost, a protože jsou zcela zdravotně nezávadné, mohou se bez obav používat i v domácnosti či v menších prostorách. Rozhodně přitom sáhněte po domácí čističce vzduchu s HEPA filtrem, který prokazatelně zadržuje bakterie, viry, smogová částice a jiné škodliviny.

ÚVZ SR přidal od října 2020 do seznamu hygienických opatření proti covidu-19 mimo jiné i doporučení nepoužívat čističky vzduchu, které nemají HEPA filtr.

Jaké parametry je třeba si všímat?

Zásadní je výkon čističky. Měli byste si přitom všímat hodnotu CADR (Clean Air Delivery Rate), která se udává v m³ / h – je to průtok vzduchu vynásobený účinností filtru, jde tedy o objem vzduchu, který dokáže přístroj za jednu hodinu vyčistit.

„Hodnoty, které se vážou pouze na průtok vzduchu, jsou bezpředmětné, jelikož informují pouze o tom, kolik vzduchu čističkou projde, ale bez filtrace. Důležité je množství vyčištěného vzduchu, „upozorňuje Tereza Rudolfová. Tento výkon by měl být přibližně 2,5-násobkem (při alergiky až 4-násobkem) objemu místnosti (ten zjistíte vynásobením její výšky, šířky a délky).

Na spolehlivé odstranění nečistot ze vzduchu včetně alergenů a virů je důležitý účinný filtrační systém, ale užitečné mohou být i kvalitní a rychlé senzory, na jejichž základě upravuje čistička svůj výkon dle aktuálního stavu vzduchu v místnosti. Máte tak jistotu, že přístroj se sám nastaví do optimálního provozního režimu, který zajistí v prostoru co nejlepší klima. Podobně jako u jiných moderních zařízeních, i součástí vyšších modelů čističek vzduchu bývá technologie Bluetooth, která umožňuje ovládání na dálku pomocí aplikace v smartphonu.

Při čističce, kterou chcete používat v domácnosti, zvláště pokud je to v ložnici nebo v dětském pokoji, je důležitá i hlučnost. Aby vás přístroj například nerušil během spánku, obecně se doporučuje hlučnost do 30 dB (A), což odpovídá velmi tiché konverzaci. I v tomto směru bývá užitečné, pokud si můžete nastavit různé režimy provozu. Zejména v případě speciálních nároků jsou důležité i certifikáty, které zaručují vhodnost výrobku například pro lidi s alergií (např. Certifikát Evropského centra pro výzkum alergií ECARF), takže se můžete spolehnout na eliminaci pylů a dalších dráždivých alergenů.

Další články autora

Komentáře

Reklama

SEO článek

Nejnovější články