Čtvrtek, 29 září, 2022
aktuálně

Jaké povinnosti vás v dubnu čekají v zahradě?

Zahrada je plná nové energie. Rozkvétají mnohé cibuloviny, keře, stromy a většina skalniček. Na jaké povinnosti byste neměli tento měsíc zapomenout?

Postarejte se o trávník

V dubnu je ideály čas na výsev a dosévání trávníku. Půdu před výsevem důkladně připravte odstraněním plevele, prokypření a urovnáním povrchu. Na větších plochách při setí stůjte na širší desce, kterou si stále posunujte, abyste nezanechávali šlápoty. Travní semeno takzvaně zasekajte do půdy pomocí hrábí. Tutéž desku, případně ruční válec, použijte na udusání povrchu. Tráva je při klíčení, což trvá několik dní, velmi náročná na přiměřenou vlhkost. Pokud neprší, pravidelně ji zalévejte hadicí se sprchovou hlavicí či jiným typem postřikovače, výsuvnými tryskami automatické závlahy, malé místa stačí konvicí s rozprašovačem.

vysévání trávníku
Zdroj: iStock

Řez okrasné mandle

K dřevinám, které na jaře kvetou nejkrásnější, patří mandloň trojlaločná (Prunus triloba). Často se pěstuje v podobě malého stromečku s kmínkem. Takto nezabere mnoho místa a uplatní se i tam, kde ho není nazbyt. Kvete v dubnu, vynikne v záhoně s kvetoucími cibulovinami, v předzahrádkách a na dvorech. Předpokladem každoročního bohatého kvetení je však řez po odkvětu. Ten je dobré udělat obvykle koncem dubna. Všechny výhonky, na nichž byly květiny, zkraťte na délku 10 cm.

Přečtěte si také
Útulná odpočinková zahrada s množstvím rostlin, s kamny a se sezením pod pergolou
okrasná mandloň
Zdroj: Shutterstock

Příprava trvalkových záhonů

Po očištění od suchých zbytků listů z minulé sezóny půdu v ​​okolí trvalek důkladně prokypřete, odstraňte vytrvalé plevele, zbytky kořenů nebo jiné nečistoty. Pokud třeba, trvalky rozsaďte (nyní zejména druhy, které kvetou v létě a na podzim) nebo jejich přesaďte na nová místa. Nezapomeňte na přihnojení. Můžete využít pořádnou dávku prosátého kompostu, který důkladně zapracujte do půdy nebo některé z vícesložkových hnojiv. Druhy, které kvetou déle, můžete potom přihnojit ještě podruhé před letem.

maceška
Maceška. Zdroj: Shutterstock

Maceška (Viola × witrockiana) je oblíbená dvouletky, její květy mohou být různě velké a zajímavě zbarvené. Dopřejte jí dostatek vláhy. Květiny modřence (Muscari armeniacum) mívají převážně modré, ale najdeme i bílé či růžové květenství. Prosperují v záhonech, skalkách i v nádobách.
Očista jezírka a nová výsadba

Duben je čas, kdy je třeba připravit jezírko na nadcházející sezónu. Nejdůležitější bude odstranit veškerý zimní odpad – napadané a doutnající listí, ostříhat odumřelé nadzemní části pobřežních i vodních rostlin. Pokud jezírko nebylo přes zimu vypuštěné, třeba z něj odsát kal. Není třeba se obávat radikálnějších zásahů – po oteplení a jarních deštích se rostliny opět začnou rozrůstat.

Přečtěte si také
Přírodní zahrada v Modre plná květů, plodů a dekorací
Do okolí jezírka můžete vysadit pomněnky, pryskyřníky, blatouchu, prvosenky, vlhkomilné trvalky i dřeviny (japonské javory). S výsadbou vodních rostlin (lekníny) počkejte ještě minimálně měsíc. Můžete spustit čerpadla. Do vody se vyplatí dát biologické čističe zabraňující tvorbě řas.

mladé jehličnany

V tomto období si můžete zahradu doplnit pěkným jehličnanům. Nyní je již v zahradnictví nejširší nabídka v roce. Vybírejte si jen druhy, kterým vyhovují podmínky vaší zahrady a zohledněte i to, do jaké výšky a šířky dorůstají. V nabídce najdete druhy do větších i menších zahrad, dokonce i do vegetačních nádob. Vysazujte jen ty, které mají kompaktní kořenový bal. V dostatečně prostorné výsadbové jámě ho zasypte substrátem určeným pro jehličnany.

sázíme magnólie

Přestože magnólie lze sázet v průběhu celého vegetačního období, pokud je vysadíte v dubnu, je předpoklad, že se rychle ujmou. Dřevinu vysazujte s kořenovým balem na slunné a chráněné místo. Měly by mít také dostatek prostoru, o několik let se totiž mohou výrazně rozrůst do šířky a omezit v růstu jiné rostliny. Magnólii vyhovuje kyselejší půda, proto při výsadbě třeba dát na dno jámy vrstvu čisté rašeliny. Kořeny zasypte zahradnickým substrátem a navrch opět rozhoďte trochu rašeliny. K dřevině je dobré zatlouct kolík, který jí v prvních měsících po výsadbě poskytne nutn

Další články autora

Komentáře

Reklama

SEO článek

Nejnovější články