Čtvrtek, 29 září, 2022
aktuálně

Kolik místa na pozemku potřebuje bazén?

Zapuštěný bazén představuje nejen velkou finanční investici, ale i zásah do zahrady. Svůj prostor vyžaduje nejen bazén samotný, ale i technologie, doplňky, terasa a zpevněné plochy, ba i zeleň v jeho okolí.

umístění bazénu

Bazén je nejlepší umístit co nejblíže ke stávající nebo plánované terase a tak, abyste si zachovali dostatek soukromí. Pozor však dávejte na blízko vysázeny stromy, protože listí bude padat do vody a komplikovat vám údržbu.

Myslete na to, abyste měli kolem bazénu dostatek volného místa na bezpečný pohyb, který oceníte nejen při vodních hrách, ale i při péči o něj. Najděte mu místo na sluneční straně zahrady a v závětří. Pokud přemýšlíte nad krytým bazénem, ​​který chcete používat i během nepříznivého počasí, umístěte ho co nejblíže ke dveřím do domu.

Bazén v zahradě
Zdroj: iStock

Velikost a tvar bazénu

Na osvěžení vám stačí i menší bazén, na kondiční plavání postačí bazén o velikosti 2,5 × 4 metry a protiproud. Doporučená velikost rodinného bazénu je nejméně 6 x 3 metry. Na běžné využívání je optimální délka 4 metry, pro plavecký bazén počítejte s minimální délkou 8 m. Netřeba zapomínat ani na hloubku – kvalitně si zaplavete ve vodě hluboké minimálně 1,2 m.

Chcete-li na pozemku dobře využít prostor, místo kulatého si zvolte obdélníkový tvar bazénu. Přednost jim dávají zejména plavci, dobře se umisťují do rohu a nejméně finančně nákladné je i jejich střešní překrytí. Současné moderní technologie již umožňují vyrobit bazén v jakémkoliv tvaru, což může být dobrým řešením právě při nedostatku prostoru.

Výběru vhodného bazénu věnujte dostatek času a oslovte specialistu. Rady, které získáte, jsou k nezaplacení. Odborník vám pomůže zvážit velikost pozemku, geologické podloží, členitost či svažitost exteriéru, případný výskyt spodní vody apod. Navrhne vám nejlepší umístění bazénu a doporučí technologie a doplňky podle vašich představ.

technologie

Pokud se technologie nachází pod zemí tak cca 1,25 × 2 m, může sousedit přímo s některou stěnou bazénu. Solární panely jsou na ohřívání vody nejvýhodnější díky slunečnímu teplu zdarma. Pokud plánujete ohřívat vodu tepelných čerpadlem, dbejte na to, aby byl kolem něj dostatek volného prostoru (kruh o průměru asi 1 m) pro nasávání teplého a vypouštění odpadního studeného vzduchu. Technologie nemusí být v zemi u bazénu, ale například dále od bazénu v garáži, zahradním domku a podobně. Rovněž může být v zemi v samostatné plastové šachtě.

technologie bazén
Zdroj: iStock

zpevněné plochy

Plocha kolem bazénu by měla být alespoň v šířce 120 centimetrů, aby se na ní pohodlně obešli dvě osoby. Pro pohodlné sezení a opalování na terase vytvořte plochu alespoň 20 m2. Betonová dlažba vám bude ladit s fasádou, dřevo bude příjemné na dotek, ale vyžaduje větší péči.

Dobrou alternativou jsou WPC desky, které jsou téměř bezúdržbové a odolávají všem rozmarům počasí. Jejich povrch je odolný, protiskluzový a neublíží jim ani chlorovaná či slaná voda, proto se výborně hodí právě k bazénům.

WPC profily Timbermax mají díky povrchové úpravě Protect shell oproti klasickým kompozitním deskám vysokou barevnou stálost a nulovou nasákavost. Díky tomu jsou absolutně odolné proti skvrnám a skvrnám a výrobce na ně nabízí 25-letou záruku.

Další články autora

Komentáře

Reklama

SEO článek

Nejnovější články