Čtvrtek, 29 září, 2022
aktuálně

Modulární malou chatku posadili na pilíře bez nutného zásahu do terénu

I vy máte ten pocit, že někdy je lepších 20 metrů čtverečních soukromí v přírodě než čtyřnásobek ve městě? Na účinný relax v přírodě nepotřebujeme luxus, ani rozsáhlý prostor, právě naopak.

Mnozí dnes propadly kouzlu malých chatek, ideální, pokud se dají přenést a postavit velmi rychle. Není to nemožné. Litevští architekti z ateliéru ŠA atelier navrhli malou chatku na pilířích. Má jen 23 metrů čtverečních, ale v takovém prostředí vám to vadit nebude. Úkolem architektů bylo vytvořit přenosnou chatku, která by byla zkonstruována v dílně a přinesena na místo.

P
Základním požadavkem investora bylo, aby se dala snadno reprodukovat, doplňovat a aby byla schopna přizpůsobit se různým kontextem. „Hledání řešení nás přivedlo k návrhu modulárního systému. Tento systém definuje strukturu jako soubor jednotlivých prvků sestávajících ze sloupů, podlah, stěn, střechy a tak dále.

Chatka v lese s výhledem
Chatka stojí v krásném prostředí lesa s výhledem na jezero. Zdroj: Vaidotas Darul

Díky tomu je možné podle situace přepravovat budovu v smontovaných nebo samostatných prvcích. Navíc modulární systém umožňuje stavět budovy různých velikostí a konfigurací, „takto cestu k řešení vysvětlují autoři návrhu.

Štíhlé nohy a neobvyklá střecha

V období, kdy se od nich očekával prvotní návrh, ještě nevěděli, kde bude chatka stát. Jediné, co znali, byly klimatické podmínky – slunce, vítr a voda. Právě v reakci na ně vypadá střecha jakoby plavala ve větru. Takto chatku chrání před slunečním zářením a díky tvaru shromažďuje dešťovou vodu, která protéká z jedné roviny do druhé a vytváří vodní tok. Štíhlé nohy, na kterých stavba stojí, umožnily, že do terénu nebyl potřeba žádný větší zásah a chata stojí vodorovně na sklánějící se svahem.

Interiér chatky z překližky
Malý prostor je variabilní a velmi praktický. Zdroj: Vaidotas Darul

Zvenku kov s jedinečným vzorem, zevnitř překližka

Kov, který autoři návrhu použili na konstrukci a fasádu chatky, je nebarvený, výrobní proces na něm zanechal jedinečný vzor. Výsledkem je, že každá z těchto modulárních chatek, i kdyby jejich byly stovky, bude mít mírně odlišnou fasádní grafiku. Vnitřek kovové skořepiny je vystlané harmonizující přírodní povrchovou úpravou z překližky.

Co najdete v interiéru?

I když se to zdá nemožné – na ploše 23 metrů čtverečních najdete dvě ložnice, obývací pokoj s kuchyní a koupelnu. Podařilo se to díky nastavitelnému nábytku, kterým velmi rychle upravíte funkce interiéru. Na interiér chatky navazuje terasa s výhledem na jezero. Celá stěna vedoucí na terasu je řešena jako skládací skleněné dveře. Chatka má i menší horizontální boční okno.

Nebyly potřebné žádné stavební práce

První z chatek se nakonec ocitla na jezerním ostrově „Apple Island“ v Litvě. Tento ostrov je charakteristický výjimečným přírodním prostředím, jedinečným terénem a původními stromy. Kromě toho, že navržená chatka nevyžadovala žádné stavební práce na místě, vizuální lehký objem budovy harmonicky zapadá do přírodní krajiny.

Další články autora

Komentáře

Reklama

SEO článek

Nejnovější články