Čtvrtek, 29 září, 2022
aktuálně

Pomocníci v boji s trávou

Letos to na zahradě vypadá na pořádnou travní smršť. Tráva roste jako z vody a je nutné s ní zatočit. Pomocníků v podobě sekaček je množství: benzínové, elektrické či tiché AKU stroje. Jde jen o to, jakou si vybrat.

Kdy je ten správný čas poohlédnout se po nové sekačce? Nemusíte mít doma zrovna muzeální kousek, abyste už zvažovali výměnu stroje. Za několik let usilovného sečení už možná váš stroj „netáhne“ tak, jak byste si představovali, nebo vás prostě láká vyměnit starší model za nový.

Hned na začátku byste si měli říct, jaké máte na stroj nároky a jaké jsou Vaše finanční možnosti. Je třeba si také vyhodnotit, jak často budete sekat, jak velkou plochu a jaký druh pohonu sekačky by byl pro vás vhodný. Určitě je ideální zajít se poradit do specializované prodejny, říct o svých představách prodejnímu technikovi a s jeho pomocí vybrat nejvhodnější stroj.

Sekačku si můžete vybírat podle pohonu (elektrické, benzínové nebo AKU), výbavy (možnost nastavení rychlosti pojezdu, elektrický startér, systém vertikálního skladování, velká kola, velikost sběrného koše apod.), Ale i podle materiálu, ze kterého je vyrobeno šasi. Ocelové šasi je například logickou volbou při velkých pojezdových strojích používaných na rozlehlých pozemcích. U menších modelů bez pojezdu, určených na menší plochy, udělá lepší službu lehké šasi z kvalitního plastu.

Velký zájem je o sekačky s množstvím prvků, které zvyšují komfort sečení zda přinášejí nějakou nástavbu. Jedná se například o regulovatelný pojezd, který už je dnes běžným standardem. Tom modely disponují i ​​více rychlostní převodovkou pro ještě lepší nastavení rychlosti. Další oblíbenou funkcí je startování jedním tlačítkem namísto šňůry a to díky systému instar. Velmi praktický je také systém 4v1, který nabízí u jediného stroje čtyři způsoby, jak naložit s posečenou trávou: sběr do koše, mulčování, zadní výhoz a boční výhoz. Ke komfortu sečení přispívají i velká kola pro optimální pohyb v terénu, nastavitelné držadla či optická signalizace naplnění koše.

Elektrická sekačka EL 4800 PD BW
Elektrická sekačka EL 4800 PD BW. Zdroj: Mountfield

Elektrická sekačka je vhodná pro sečení menších a méně členitých pozemků, na kterých máte zabezpečený přívod elektřiny. Je nenáročná na údržbu, dobře ovladatelná, má nízkou hmotnost, její provoz je poměrně tichá a ekologická. Může oslovit i nižšími pořizovacími náklady ve srovnání s většinou benzínových modelů.

Benzínová sekačka MAX 53VBD Allroad Aluminium
Benzínová sekačka MAX 53VBD Allroad Aluminium. Zdroj: Mountfield

Na sekání větších ploch bez dostupnosti elektřiny nebo na místech, kde by byl kabel elektrické sekačky příliš omezující, jsou vhodnější benzínové sekačky. Ty se silnými motory bez problémů zvládnou práci v členitém terénu a poradí si i s vyšší a hustší trávou. Moderní čtyřtaktní motory se vyznačují dlouhou životností a jednoduchou obsluhou.

„Čím dál oblíbenější jsou AKU rotační sekačky, které pohání nabíjecí Li-Ion baterie. Spojuje se v nich tichá, ekologický provoz a snadná údržba elektrických sekaček s výkonem, dynamikou a pohybovou nezávislostí benzinových strojů, „vysvětluje Karel Hromada, produktový manažer společnosti Mountfield. Nemusíte do nich dolévat benzín ani olej a zároveň vás nijak neomezuje kabel. Prosto jen vložíte baterii, stisknete tlačítko a můžete sekat. Některé AKU sekačky jsou součástí řad, kde si baterii dokupujete zvlášť, ale můžete ji použít hned pro několik různých strojů.

Sekání trávy je v tomto vegetačním období tedy velmi aktuálním tématem. Díky našim tipům už ale víte, že s kvalitní sekačkou zvládnete svůj trávník zkrotit raz dva.

Další články autora

Komentáře

Reklama

SEO článek

Nejnovější články