Čtvrtek, 2 prosince, 2021
aktuálně

Toto jsou nejčastější chyby při výběru obkladaček a dlaždic! Jak se jim vyhnout?

Výběr dlaždic je jednou z nejzajímavějších úkolů při rekonstrukci koupelny nebo kuchyně. Právě v této oblasti však mnozí děláme chyby. Necháme se unést aktuálním trendům nebo vzrušující barvou a vzorem. A výsledek? Nechtěně pokazíme atmosféru celé místnosti či dokonce bytu.

Pokud uděláme chybu při výběru a umístění obkladaček, náprava je finančně náročná. Speciálně při obkladačkách a dlažbách proto platí dvakrát měř a jednou řež. Jaké chyby děláme nejčastěji a jak se jim vyhnout?

Neobjednáte si vzorek

Vyberete si dlažbu nebo obklad na internetu a rovnou objednáte celé potřebné množství. Později přijdete na to, že to do vaší koupelny až tak nesedí, případně barvy jsou jiné než na monitoru. Tomuto častému problému se vyhnete tak, že si předem objednáte vzorek a uvidíte, jak vypadá ve skutečnosti, jaká je barevnost, tloušťka a textura obkladaček. Mnohem snadněji si představíte, jak bude vypadat vaše místnost po přeměně a zda se vybrané kachličky hodí k ostatnímu kolem.

Nesprávné vypočítáte potřebné množství

Co může být více frustrující, než těsně před ukončením přeměny zjistit, že na dokončení vám chybí pár dlaždic? Mnozí při výpočtu, kolik obkladaček nebo dlaždic budou potřebovat dělají chybu, že nezapočítávají žádnou rezervu. Třeba přitom počítat i se ztrátami a s řízky. Vždy je dobré nakoupit o 10 procent obkladů více, než potřebujete podle výpočtu obkládané plochy. I když se obvykle dají koupit, jednotlivé série se mohou mírně barevně odlišovat, takže je ideální koupit všechny obkladačky nebo dlaždice najednou.

Další věc, na kterou často zapomínáme, je důležitost rozsahu plochy, kterou chceme obložit, jakož i způsob ukládání. Pokud si například vyberete pokládání ve tvaru rybí kosti, budete potřebovat ještě dalších 15 procent dlaždic navíc.

Nakoupíte špatnou velikost

Výběr velikosti dlaždic nebo obkládaček by se neměl odvíjet jen od toho, co je moderní a co jste viděli na webu či v katalogu. Dlaždice a obklady se vyrábějí v různých tvarech a velikostech od nejmenších až po velkoformátové s rozměry 60 x 120 cm. I když je skvělé, že máme na výběr neuvěřitelně mnoho možností, špatný výběr velikosti může znamenat rozdíl mezi úspěchem nebo neúspěchem vašeho projektu.

V první řadě bychom měli zvážit, jak bude dlaždice vypadat v prostoru. Do větší místnosti se obecně lépe hodí velkoformátové dlaždice. Menším místnostem svědčí menší dlaždice v mozaikovém stylu. Samozřejmě, i velké obklady mohou vypadat v běžné koupelně dobře, ale předem si vypočtěte, kolik se jich vejde na šířku stěny, abyste neměli obrovské ztráty. V tom případě je lepší zvolit o něco menší formát.

Další články autora

Komentáře

Reklama

SEO článek

Nejnovější články