Čtvrtek, 29 září, 2022
aktuálně

Zařizujeme jídelnu v provensálském stylu

Nic vás tak nesbližuje s rodinou a přáteli jako nádherně prostřený stůl a chutné jídlo. U stolu s něžným francouzským šarmem a nezaměnitelnou vůní levandule vám bude chutnat slavnostně i obyčejná francouzská omeleta.

Nábytek v provensálské laděné jídelně začíná velkým masivním stolem s typicky zakřivenými nohami nebo vyřezávaným podnožím na podstavci. Židle bývají zpravidla čalouněné světlou textilií nebo látkou s květinovým motivem, o něco uvolněnější působí židle s křížovou opěrkou. Pocit, že jste skutečně v oblasti Provence, umocní nápisy na stěnách, kovové svícny nebo křišťálový lustr, podsedáky a polštáře s potiskem nebo tapety, které připomínají francouzské dobové noviny.

Důležitou roli zde hraje velký příborník s policemi a zasklenými vitrínami. Často zde v otevřených policích najdeme proutěné koše, které ukrývají ubrusy, příbory a jiné doplňky na stolování. Ovšem kromě nich vládne v jídelně keramika. Bílé talíře a šálky jsou zdobeny jemnými květinovými motivy nebo malými botanickými prvky. Často však keramiku najdeme například i v sochách nebo špercích v podobě porcelánových přívěsků ve tvaru andělů nebo ptáků.

Přečtěte si také
K zařizování jídelny přistupujte promyšleně. Na co byste neměli zapomínat?
A to nejdůležitější, co nesmí chybět? No přece levandule. Pokud si na stůl položíte plechové kbelík s různými druhy levandulí, proměníte ho na nádhernou a voňavou oázu. Záplava kvetoucích rostlin se navíc postará o jedinečnou formu aromaterapie, kterou oceníte, pokud jste více vystaveni stresu. Neméně příjemný je i pohled na ušlechtilé růže či bohatě kvetoucí hortenzii ve váze.

Všude samé květiny

Francouzské interiéry jsou nemyslitelné bez čerstvých květů a pokojových rostlin: růže, levandule, hortenzie – živé i sušené, v létě slunečnice a jiné venkovské květiny. Láska k přírodě se odráží v mnoha domácích předmětech – v textiliích a doplňcích – najdeme je ve výšivek, v originálním kování, které připomíná ovinuté stonky, na tácech a krabičkách s obrázky rostlin. Květinové vázy a květináče s jemně „otlučeným“ vzhledem najdete i na lavdekor.sk.

útulné zátiší

I v bytě si dokážete vytvořit atmosféru francouzského venkova. Aby však nepůsobil masivní nábytek v malém prostoru jako pěst na oko, zvolte vzdušnější varianta – velký „kredenc“ nahraďte nízkým příborníkem, přidejte otevřené police. Na ně vystavte své úlovky z „blešáku“ a místo k sezení doplňte podsedák a polštáři s květinovým vzorem. Namísto masivních čalouněných židlí zvolte subtilní modely s křížovým opěradlem. Své místo si zde najdou i oblíbené „tonetky“.

Prostírání jako od babičky

Stolujte ve znamení přírody. Keramické talíře, pohárky, džbánky a čajové konvice jsou velmi často zdobeny ručně malovanými motivy ptáků a květin. Chcete ještě romantičtější prostřený stůl? Doplňte ho lněným ubrusem a živým nebo sušeným květinovým aranžmá. Talíře a mističky ve tvaru srdce budou zásahem do černého!

Zkuste to sami

Příborník je základní jednotkou každé provensálské jídelny. Jak mu však přidat pár let navíc? Zkuste některou z metod patinování. Pětiny se dá na sucho, na mokro i pomocí octa a drátěnky.

Další články autora

Komentáře

Reklama

SEO článek

Nejnovější články