- Reklama -události
- Reklama -magazín

Dlouhodobé vztahy a sex: Opravdu je to po čase už nuda? Co říkají odborníci? Posvítili jsme si na nejčastější mýty

Sex je nepochybně jedním z nejdiskutovanějších témat vůbec. Není divu, vždyť sex prodává, inspiruje, rozděluje, spojuje a lidi už od nepaměti zajímá i těší.

Nejčastěji mýty o sexu v dlouhodobém vztahu
Zatímco některé páry ho vnímají jako jeden z nejdůležitějších atributů spokojeného a šťastného vztahu, jiní mu zase význam takových rozměrů nepřikládají. V začátcích soužití bývá pro nejeden zamilovaný pár na „seznamu“ každodenních aktivit, s odstupem času však jeho frekvence v mnoha domácnostech klesá. Je to opravdu tak?

Jak by měl sex vypadat v dlouholetém partnerství je nepochybně otázka, nad kterou se zamýšlíme více. Ovlivnění „dobře míněnými“ radami okolí, výsledky průzkumů či jinými zaručenými informacemi ale mnozí podléháme předsudkům. O to víc, že ​​právě otázka sexuality v dlouhodobých vztazích bývá až příliš často spojována s množstvím polopravd a mýtů.

Ty nejčastěji jste zřejmě slyšeli i vy.

 1. Touha na sex přichází spontánně
  Není to pravda. Odborníci zdůrazňují, že lidé jsou rozdílní a každý z nás prožívá touhu jinak. Více k tomuto mýtu už prozradila doktorka Sheryl Paul: „Pro mnoho lidí je důležitá spontánní touha, když se najednou ocitnou v urgentní potřebě mít sex dřív, než vůbec dojde ke vzrušení a stimulaci.

V případě některých osob se ale sexuální touha dostaví až tehdy, když nastane fyzické vzrušení. A proto platí – ačkoli nemáte náchylnost ke spontánní touze, neznamená to, že si sex nebudete užívat, jakmile k němu dojde.“

 1. Méně sexu nemusí signalizovat problémy ve vztahu
  Chybou je lpět stůj co stůj na konkrétní sexuální frekvenci, protože, obrazně řečeno, už by se patřilo. Důležité je, abyste si s partnerem mohli promluvit o tom, co od sexuálního života očekáváte, přijmout vzniklý nesoulad a najít způsoby, jak zajistit, abyste jej odstranili.
 2. Nemáte chuť? Nepanikařte!
  Je zcela přirozené, že přijdou období, kdy se chuť na sex vytratí. Zájem lidí o sex přichází a odchází ve fázích, přičemž je závislý na různých faktorech. Problémy v práci, finanční potíže, zdravotní peripetie či příliš únava. Nejdůležitější je neuzavírat se do sebe a se svou polovičkou všechny (sexuální) souvislosti odkomunikovat.
 3. I muži řeší své libido
  Také je přirozené, že ani muži netouží po sexu neustále a mnozí v jistém věku nebo životní etapě zažívají pokles touhy. Zmíněná vztahová terapeutka Sheryl Paul zdůrazňuje, že kulturní stereotypy nejsou na místě a v poradně často komunikuje is muži, které trápí nižší libido.

Nepředpokládejte proto, že to bývají převážně ženy, které v dlouhodobých vztazích pociťují deficit sexuální touhy a mohou za nedostatek intimních projevů.

 1. Na vztahu (i neutuchající vášni) je třeba pracovat
  Zajímavá studie z roku 2018 zjistila, že scénáře o „poklesu vášně“ v dlouhodobých vztazích se staly ve skutečnosti proroctvím. Lidé, kteří věřili, že vzájemná touha po letech vyprchá, skutečně zažili nižší úroveň libida.

Podle znalců se ale jedná o nešťastné predikce, které mohou mít neblahé následky. V dlouhodobých vztazích nemusí klesat touha ani frekvence sexuálních setkání. Platí spíše přesný opak: čím déle se s partnerem znáte, tím jste sehranější a budete se pohodlněji cítit při realizování nových, sexuálních fantazií.

Připadá vám ale sex s partnerem poněkud nudný, vždy stejný, neumíte vždy dosáhnout orgasmu? Podle expertky na sex byste neměli hledat problém v muži, ale vezměte situaci do vlastních rukou!

Další články autora

Komentáře

Reklama

SEO článek

Nejnovější články