- Reklama -události
- Reklama -magazín

Jak proříznout a kdy sklízet růžičkovou kapustu

Vypěstovat zdravou, svěží a chutnou růžičkovou kapustu není tak jednoduché. Právě proto vidíme zelí, řepu, kadeřavou kapusta a ředkvičky v zahrádkách podstatně častěji. Je to škoda, protože růžičková kapusta je jedním z těch druhů zeleniny, které při domácím pěstování chutnají nesrovnatelně lépe než koupené v obchodě. Pokud si drobné růžičky vypěstujete sami, mají bohatší, ořechovější a intenzivnější chuť – nemluvě o živinách. Jednou z výzev při pěstování růžičkové kapusty je vědět, kdy a jak ho proříznout a jak růžičky sklízet.

Existují dva různé typy prořezávání růžičkové kapusty. První vyžaduje odstranění vrchní části rostliny, což má zajistit lepší úrodu. Druhý způsob řezu zahrnuje odstranění listů na spodku rostliny, aby se zlepšila cirkulaci vzduchu a snížilo riziko onemocnění. Důležité je však vědět, kdy seříznout spodní listy, neboť o tomto kroku koluje množství dezinformací.

Je třeba seříznout spodní listy?

Všimli jste si, že na fotografiích pěkných porostů růžičkové kapusty často chybí dolní listy? Tento druh prořezávání velmi často souvisí pouze s cílem zatraktivnit stonky pro fotografii nebo usnadnit sběr komerčnímu velkopěstiteli. Při domácím pěstování zpravidla není nutné odstraňovat spodní listy z rostliny. Ve skutečnosti byste se měli zdržet jakéhokoli odstraňování spodních listů, dokud neuvidíte žloutnutí, hnědnutí nebo příznaky plísňových problémů. Pokud zpozorujete jeden z těchto stavů, postižené části odstraňte. Pokud je kolem růžiček kvůli listům slabá cirkulace vzduchu, můžete oříznout až třetinu listů.

Oříznout listy můžete i při sklizni růžiček, pokud nesbíráte všechny najednou – při sklizni seřízněte i list těsně pod růžičkou, kterou jste seřízli.

Další články autora

Komentáře

Reklama

SEO článek

Nejnovější články