- Reklama -události
- Reklama -magazín

Vypěstovat si vlastní česnek nemusí být náročné. Jak na to?

Málokterá rostlina si vysloužila takový mezinárodní kulinářský zájem a oblibu při přípravě různých jídel jako česnek kuchyňský. Vypěstovat si vlastní nemusí být náročné.

Ještě nikdy jsem nepěstoval česnek, jakou odrůdu mám zvolit?

Základní dělení odrůd česneku je na podzimní a jarní, které se dále dělí na hůlky (tvoří květní stonek) a nepaličáky (netvoří květní stonek), dále na úzkolisté a širokolisté. V první řadě se musíte rozhodnout, zda chcete pěstovat česnek podzimní nebo jarní, hůl nebo nepalič, úzkolistý nebo širokolistý.

Zadruhé je třeba brát v úvahu vhodné půdní a klimatické podmínky, ranost odrůdy, odolnost proti vymrzání, napadení chorobami a škůdci. V praxi se častěji pěstují podzimní odrůdy raných hůlků. Nevýhodou při pěstování hůlek je vyšší pracnost – nevyhnutelné je ruční odřezávání květního stonku a větší námaha při odřezávání tvrdé natě při posklizňovém zpracování. Rozdíl v nárocích na pěstování, v chuti a vůni mezi odrůdami je minimální. Podstatný rozdíl je však ve velikosti hlávky a v počtu stroužků. Hůlky mají větší a širší stroužky, ale v hlávce jich je méně (4 – 6 – 15), navíc, těžko se vážou do věnců (mají tvrdý stonek). Nepaličáci mají více stroužků (8 – 18), jsou však menší a užší, na druhé straně zase mají lepší skladovatelnost než hůlky.

Jak využít síťky, ve kterých prodávají česnek? Dejte jim druhou šanci a budete překvapeni, jak vám doma mohou ještě posloužit
Kde koupím kvalitní odrůdu česneku?

Pěstováním sadby česneku se zabývá více producentů: Ing. Kozák, Moravoseed Mikulov; Tagro Červený Dvůr; Semo Smržice. Sadbový česnek od těchto dodavatelů lze koupit v zahrádkářských prodejnách, na zahradnických výstavách, případně lze objednat přímo. Sadivo je certifikováno, dodavatel garantuje záruku pravosti odrůdy. Pokud je znám průměrný počet stroužků v hlávce, pěstitel si může přesně spočítat, kolik hlávek bude potřebovat. Určitě není vhodné kupovat sadbu česneku „pod rukou“ z neznámých zdrojů – většinou jde o konzumní česnek, který není určen k sázení.

Můžu si vysadit česnek i nyní na podzim?

Určitě ano, v našich podmínkách je běžnější výsadba pro podzim. Třeba si však vybrat podzimní odrůdu. Vyšlechtěné jsou i odrůdy, které lze vysazovat na podzim i na jaře: nepaličák ‚Benátčan‘, ozimný hůl ‚Mirka‘ či jarní nepaličák ‚Matin‘ – jsou univerzální. Lze si ale zvolit i jednu jarní a jednu ozimnou odrůdu.

Při opačném termínu výsadby, kdy se podzimní česnek sází na jaře, navzdory péči nedá uspokojivou úrodu. Jarní česneky lze sázet i na podzim.

Další články autora

Komentáře

Reklama

SEO článek

Nejnovější články