- Reklama -události
- Reklama -magazín

Žirafa.cz radí: Nenechte se připravit o svou dovolenou

Dovolenou naše tělo potřebuje jako sůl. Asi málokdo má takovou práci, která ho uživí a zároveň ho baví a naplňuje takovým způsobem, že by si od ní nepotřeboval sem tam na chvíli odpočinout. V průběhu pár dnů volna nejde jen o to si odpočinout fyzicky, ale i psychicky. Občas je prostě potřeba na chvíli vypnout a zregenerovat se, aby se člověk zase mohl vrátit zpátky do práce v plné síle.

Zákonný nárok na dovolenou

Ze zákona uvedeno, že na dovolenou má zaměstnanec nárok za předpokladu, že odpracoval pro svého zaměstnavatele alespoň 60 dnů v daném kalendářním roce, a to v rámci nepřetržitého pracovního poměru. Splněním této podmínky vzniká zaměstnanci nárok na dovolenou v rozsahu minimálně 4 týdnů za kalendářní rok. Při odpracování menší části roku se pak tento rozsah dovolené poměrově přepočítává s ohledem na to, na jak velkou část roku má zaměstnanec podepsaný pracovní poměr.

Nebojte se si o volno říct

I když má na dovolenou člověk nárok, někdy mu může být nepříjemné se o ni jít přihlásit. Zvlášť, když není zvyklý mít ostré lokty a prosazovat svá práva. Abyste zajistili co nejhladší průběh konverzace se svým nadřízeným, ujistěte se, že téma dovolené nadnesete ve správný čas. Zkuste to například poté, co vás šéf ocenil za dobře odvedenou práci. Nebo v pátek odpoledne, kdy je velká šance, že bude mít váš nadřízený více času a prostoru na to si s vámi promluvit. Raději se zeptejte, zda si na konkrétní dny můžete vzít volno, než že byste to svému nadřízenému přednesli jako hotovou věc. Je velká šance, že vám dovolenou v daný termín povolí a vyjde vám vstříc. Kdybyste mu to ale jen natvrdo oznámili, mohlo by to mezi vámi zbytečně vyvolat horší vztahy.

Až budete mít termín dovolené od svého nadřízeného posvěcený, někam si ho zapište, abyste na něj nezapomněli. Týden až dva předtím se svému nadřízenému připomeňte, od kdy do kdy si berete dovolenou, a které dny tedy má počítat s vaší neúčastí v kanceláři. Můžete se ho při této příležitosti také zeptat, jestli od vás potřebuje před vaším odjezdem něco dodělat, případně, jestli se od vás něco očekává, až budete pryč. Vyhledávání nabídek inzerce práce zdarma najdete na stránce Žirafa.cz, patřící do skupiny pracovních aplikací společnosti 123jobs Media.

Další články autora

Komentáře

Reklama

SEO článek

Nejnovější články