- Reklama -události
- Reklama -magazín

Pokud smutek po úmrtí blízkého trvá příliš dlouho, pomoci může podpůrná skupina

Pokud se člověk dostane do situace, kdy jeho truchlení za blízkou osobou trvá příliš dlouho, mohla by mu pomoci podpůrná skupina. Jak upozornila u příležitosti podzimních svátků Liga proti rakovině (LPR), obvykle trvá běžné truchlení přibližně rok.

Přijít o halenku osobu znamená obrovskou psychickou ránu. Někdy ji léčit musí pomoci odborníci.
Problematické může být i to, když po jisté době začne okolí na truchlícího vytvářet určitý tlak a vyzývá jej k tomu, aby už začal žít normální život. Člověka to může vést k tomu, že se ještě více cítí opuštěn a izolován. „Dlouholetá zkušenost ze zahraničí, ale i zkušenosti posledních let na Slovensku ukazují, že jednou z nejúčinnějších forem pomoci při prožívání ztráty jsou podpůrné skupiny pro pozůstalé. Jde o pravidelné setkávání lidí, kteří se ocitli v podobné situaci,“ řekla onkopsycholožka Kateřina Klincová.

Pořad Jedná se o nás na téma Jak zvládnout smutek?

Radí psychologové i žena, která sama ztrátu blízkého zažila

Vysvětlila, že se v takové skupině vytváří prostor pro sdílení pocitů v bezpečném prostředí. Každý může vyprávět svůj příběh ztráty a to, jak se s ní vyrovnává. Účastníci se zároveň vzájemně podporují a inspirují. To vše je doplněno o odborný pohled psycholožky, která členům skupiny pomáhá porozumět aktuální situaci, poskytuje jim pohled do situace z odborné stránky a zároveň celá setkání tematicky vede.

Někdo se ze smrti vypráví, jiný ji zapře. Smutek doběhne každého, zvládnete ho?
Takové skupiny realizuje od roku 2019 i Liga proti rakovině. Nepomáhá jen onkologickým pacientům, ale i jejich blízkým a také pozůstalým, kteří po onkologických pacientech zůstávají. „V Lize proti rakovině neustále nasloucháme potřebám těch, kteří se na nás obracejí. Na základě našich dlouholetých zkušeností si uvědomujeme, že nejen samotní onkologičtí pacienti potřebují pomoc. Často jsou to právě jejich příbuzní, kteří čelí velké zátěži z toho, že jejich blízký člověk trpí vážnou nemocí. Další skupinou jsou lidé, kteří v důsledku rakoviny ztratili svého blízkého,“ doplnila výkonná ředitelka Ligy proti rakovině Eva Kováčová.

Liga proti rakovině nabízí zájemcům možnost setkávat se ve skupině Pinie. Je však třeba se zaregistrovat. Více informací je dostupných na webu ligy. Účast je bezplatná. K dispozici jsou i bezplatná individuální sezení s onkopsychology určená pro onkologické pacienty a jejich blízké.

Další články autora

Komentáře

Reklama

SEO článek

Nejnovější články