- Reklama -události
- Reklama -magazín

Pocit bezpečného domova

Přemýšlíte nad tím, jak co nejlépe zajistit vaši nemovitost před nechtěnou návštěvou? V současnosti už nejste odkázáni jen na otočení klíče v jednoduchém zámku, ale máte rozličné možnosti. Od těch nejzákladnějších, jako jsou bezpečnostní zámky, dveře a okna, až po sofistikované inteligentní systémy.

Bezpečnostní dveře

Téměř povinnou jízdou jsou bezpečnostní dveře. Odolnost bezpečnostních dveří proti vloupání určují platné normy ČSN EN 1627, ČSN EN 1628, ČSN EN 1629 a ČSN EN 1630. Podle nich jsou dveře zařazeny do bezpečnostních tříd (označení RC1 až RC6, RC – z angl. Resistance classes). Dveře v bezpečnostní třídě RC1 mají minimální odolnost proti vloupání. V podstatě odolají jen statickému a dynamickému zatížení. Proto sáhněte alespoň po dveřích bezpečnostní třídy RC2, které musí odolat ručním pokusům o vloupání šroubovákem, hasákem, klíny, kleštěmi nebo páčidlem minimálně tři minuty.

O něco lepších výsledků dosahují bezpečnostní dveře ve třídě RC3, které odolají stejným pokusům o vloupání pět minut. Požadujete-li vyšší odolnost, pak zvolte dveře v bezpečnostní třídě RC4. Ty jsou schopny odolat i sekeře, sekáči, pilníku, nůžkám na plech, vrtačce, vrtáku do 100 mm a svorníkovým kleštěm až 10 minut. Norma dále specifikuje třídy RC5 a RC6, ty jsou však určeny ke speciálním účelům, a to k zajištění vstupu do bank, firem či trezorů.

Příslušné bezpečnostní třídy dosahují výrobci především konstrukcí dveří, která obsahuje například. ocelové jádro a uzamykací body. K dosažení stoprocentního výsledku je však důležitá jejich kombinace s vhodnou zárubní a bezpečnostní vložkou, kováním a zámkem. Podceňovat není třeba ani odbornou montáž.

Bezpečnost dveří můžete zvýšit například. speciálním zámkem na otisk prstu, speciálně načipovaným klíčem nebo volitelným PIN. Dnešní sofistikované technologie umožňují ovládání zámku přes bluetooth nebo wifi. Podobně jako ve světě zámků, i ve světě průzorů nastal výrazný pokrok. Dnes jsou dostupné digitální průzory, které umožňují zobrazení na velkém LCD displeji, automatické ukládání snímků nebo videa a možnost komunikace přes wifi.

Kromě bezpečnostních vlastností nabízí bezpečnostní dveře také poměrně vysokou požární a akustickou odolnost.
V minulosti byly bezpečnostní dveře charakteristické strohým designem, dnes jsou dostupné v různých variantách, a to jak v minimalistickém, tak rustikálním vzhledu, rámové nebo bezrámové či dokonce kombinované se světlíky.

Bezpečná okna

Bezpečnostní dveře doplňují okna, která by měla mít kvalitní kování, případně uzamykatelnou bezpečnostní kliku. K dosažení maximální bezpečnosti můžete okna vybavit bezpečnostním sklem. Jedná se o vrstvené bezpečnostní sklo s minimálně dvěma mezivrstvami z PVB fólií.
Podobně jako dveře, i okna jsou zařazena dle ČSN EN 1627 do šesti bezpečnostních tříd RC1 a RC6. K tomu, aby mohlo být okno zařazeno do příslušné bezpečnostní třídy, je třeba použít nejen předepsané okenní kování s bezpečnostními body, ale také bezpečnostní sklo nebo bezpečnostní kliku. Výběr oken začněte určitě minimálně od bezpečnostní třídy RC2. Okno v této bezpečnostní třídě musí podobně jako dveře odolat minimálně tři minuty fyzickému násilí zloděje, který používá jednoduché nářadí k páčení. šroubovák, páčidlo, kleště a pod. Okno musí být vybaveno certifikovanou okenní klikou se zámkem nebo blokovacím tlačítkem s odolností 100 Nm. Pod klikou musí být vložena podložka, která má zabránit jejímu odvrtání.

Vyšší bezpečnost zaručí okno v bezpečnostní třídě RC3. Okno v této třídě musí odolat fyzickému násilí zloděje, který používá páčidlo o délce přibližně 710 mm, kladivo nebo mechanickou ruční vrtačku a jiné ruční nářadí, minimálně pět minut. Zároveň musí být vybaveno bezpečnostním zasklením, okenní klikou se zámkem nebo blokovacím tlačítkem s odolností 100 Nm a podobně jako ve třídě bezpečnosti RC2 musí být pod klikou vložena podložka proti odvrtání.

Vyšší třídy RC4 až RC6 není v podstatě možné dosáhnout běžnými okenními prvky, ale je třeba realizovat dodatečná opatření, jako jsou například okenice, vnější uzamykatelné žaluzie, mříže a pod.
I u oken je důležitá odborná montáž. Než se rozhodnete pro konkrétní dveře či okna, určitě si zeptejte od výrobce certifikát, ve kterém bude daná třída bezpečnosti deklarována.

Bezpečnostní dveře a okna byste měli doplnit bezpečnostním alarmem, případně kamerovým systémem. Jakou kombinaci bezpečnostních prvků zvolíte, je jen na vás. Měla by však být adekvátní hodnotě majetku, kterou chcete v bytě či domě ochránit. Vždy však myslete na to, že žádný z uvedených způsobů ochrany není nepřekonatelný a je třeba počítat is možností, že nechtěná návštěva se uskuteční. Zmírnit její následky vám jistě pomůže vhodné pojištění.

Další články autora

Komentáře

Reklama

SEO článek

Nejnovější články